Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Farklı il veya ülkelerde bulunan alıcı ve satıcıların bir araya gelmeden tapu işlemi yapmasına imkan sağlayan uygulama 15 Eylül’den itibaren tüm tapu müdürlüklerinde hizmete girdi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerin, alıcı ve satıcıların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışında teşkilatında bulunduğu durumlarda da yapılmasını sağlayan düzenlemenin 1 Ocak’ta yürürlüğe girmişti. Bu kapsamdaki tapu işlemleri için pilot uygulamanın, 17 Ocak’ta Ümraniye, Çankaya, Büyükçekmece, Kepez, Bayraklı ve Bornova tapu müdürlükleri ile Berlin temsilciliğinde başlatıldığı anımsatılan açıklamada, uygulamanın daha sonra genişletildiği bildirilmişti. Bu sistem 15 Eylül tarihinden itibaren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerinde uygulamaya konuldu.

Pandemi döneminde tapu devir işlemleri aksamayacak

Uygulamayla birbirinden farklı yerlerdeki vatandaşların aynı anda bir müdürlükte hazır bulunmasına gerek olmadan işlem yapmasının mümkün hale geldi. Böylelikle de vatandaşlar yaşadıkları yerden ayrılmadan ve günlük işlerini aksatmadan işlem yaparak tasarruf edebilecek. Uygulama, pandemi sürecinde Koronavirüs hastalığın yayılmasının önlenmesi ve kamu sağlığının korunması bakımından da önemli bir görev üstlendi. Pandemi nedeniyle evinden hatta yaşadığı şehirden çıkamayan vatandaşlarımızın tapu devir işlemlerini aksatmadan gerçekleştirebilecek.

Web Tapu sistemi nasıl işliyor?

Web-tapu sistemine girişin E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak giriş yapılıyor. Web tapu uygulaması üzerinden satış, ipotek ve miras gibi pek çok işlem internetten kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabiliyor. Prosedürler 2 gün içerisinde tamamlanıyor. İşlemler buradan yapıldıktan sonra vatandaş tapu dairesine sadece ıslak imza atmak için gidiyor. Sistem üzerinden tapu maliki seçtiği taşınmaza ait bilgilerin güvenli bir şekilde emlak danışmanı tarafından incelenmesi için de yetki verebiliyor. Bu yetki süreli verilebildiği gibi, tapu dairesine başvuru yapmak hakkı da tanımlanabiliyor. Tapu sahibi sistem üzerinden taşınmaz bilgilerini görebiliyor, işlem başvurusunu yapabiliyor ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebiliyor. Web tapu ile malikler vekalet bile vermiş olsalar taşınmazlarını kilitleyebiliyor, tüm bu işlemlerden SMS yolu ile bilgi sahibi de oluyor.

0 553 612 78 05
Whatsapp
Konum